Szyny sufitowe czyli idealny sposób na udekorowania okna.

W trakcie wykonywania aranżacji wnętrza nie wolno zapominać o odpowiednim wykończeniu okien. Nie ma co ukrywać, że okna są jednym z głównych elementów dekoracyjnych we wnętrzu i to na nich większość skupia swoją początkową uwagę. Dobranie odpowiedniej aranżacji nie jest jednak takie proste, gdyż musi ona pasować do reszty pomieszczenia. Na początku warto zadać sobie pytanie czy chcemy aby uwaga gości skupiała się na oknie czy jednak nie. Jeżeli nie to zdecydowanie odradza się korzystanie z tradycyjnych, zazwyczaj dosyć masywnych karniszy na rzecz stylowych, minimalistycznych i nowoczesnych szyn karniszowych.

szyny karniszowe, szyny sufitowe, szyny karniszowe sufitowe,

Jakie są zalety szyn sufitowych?

Głównym miejscem stosowania szyn karniszowych są wnętrza nowoczesne i minimalistyczne ale dzięki odrobinie kreatywności z powodzeniem można je zastosować w każdym pomieszczeniu. Dzięki swojej minimalistycznej formie nie wpłyną znacząco na projektowane wnętrze a wręcz mogą mu dodać specyficznego uroku. Kolejną zaletą szyn karniszowych sufitowych jest ich subtelny wzór który zapewnia im brak konieczności używania specjalnych wsporników czy innych wzmocnień. Dodatkowo zapewnia to niezwykle szybki i prosty montaż. Na rynku dostępne są szyny karniszowe do salonu wykonane z aluminium lub plastiku. Szyny wykonane z aluminium są niezwykle kompaktowe dzięki swojej wąskiej i smukłej formie. Pozwala to na zastosowanie ich w niemal każdym miejscu, także takim w którym niemożliwe byłoby zastosowanie tradycyjnych karniszy bądź szerszych szyn plastikowych.

Szyny karniszowe sufitowe odnajdą się w każdym pomieszczeniu. Dzięki wykonaniu z aluminium są niezwykle lekkie i wytrzymałe, a mnogość kształtów i kolorów pozwoli na dopasowanie ich do każdej aranżacji jako element uzupełniający całość lub jako element akcentujący. Montaż szyny karniszowej na suficie to nieskomplikowany i przyjemny proces, znacznie ułatwiony przez fakt iż w zestawie z szyną praktycznie zawsze są wszystkie elementy montażowe. Dopasowanie ich do odpowiedniego miejsca również nie stanowi problemu, gdyż można je dowolnie ucinać na odpowiednią długość lub łączyć w dłuższe odcinki.

Kolor szyny a wnętrze.

Szyny karniszowe najczęściej występują w kolorach bieli, szarości i czerni, ale nic nie stoi na przeszkodzie by taką szynę pomalować na dowolny, wybrany kolor. Pozwala to na swobodne dopasowanie ich do każdego wnętrza. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest użycie szyn w kolorze białym, gdyż będą pasować do większości pomieszczeń gdzie sufit jest jednak utrzymywany również w kolorze bieli co pozwoli im się bezproblemowo wtopić w tło. Szyny karniszowe do salonu w kolorze szarym natomiast idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach loftowych czy industrialnych gdzie występują szare elementy w postaci np. betonu architektonicznego. Czarne szyny karniszowe to z kolei rozwiązanie dla osób szukających unikatowości i odważnych kreacji wnętrza. Można ją zastosować np. przy białym suficie co pozwoli na zaakcentowanie okna i wyraźnie je zaznaczy w całości pomieszczenia.

Należy jednak pamiętać że takie dylematy kolorystyczne dotyczą nas tylko w przypadku, kiedy nie będziemy używać osłony karniszy. W przypadku stosowania szyny karniszowej z maskownicą, szyna będzie niewidoczna a głównym elementem dekoracyjnym będzie maskownica karnisza. Listwy maskujące karnisz i szyn to natomiast temat na osobny artykuł więc nie będziemy się teraz w niego zagłębiać 🙂

Jakie firany/zasłony dobrać do szyny karniszowych?

Tradycyjnym i najczęściej stosowanym wyborem do podwieszenia na szynach karniszowych jest firanka i zasłona. Ich stylistyka jest mocno podyktowana wystrojem panującym w pomieszczeniu. Należy przy wyborze pamiętać iż zazwyczaj utrzymanie się w bardziej minimalistycznych stylach daje lepsze efekty. W przypadku firan wszelkie ciężkie tkaniny i zdobione upięcia są bardzo ryzykowne i raczej odradza się ich stosowanie. Warto jednak spróbować uzyskać ponadczasowy efekt. Najprościej jest uzyskać go poprzez umiejętne zestawienie ze sobą zasłon z firanami. W ramach przykładu – ciężkie zasłony dadzą bardzo dobry efekt kiedy zestawi się je z lekkimi firanami. Szyny karniszowe do salonu z uwagi na swoją konstrukcję dają wrażenie delikatnych i subtelnych przez co najlepiej pasują do nich firany dające podobny efekt, takie jak np. firanki wykonane z materiałów tiulowych. Równie dobrym wyborem będą też firanki wykonane z koronek lub satyny. Szyny karniszowe nie mają limitów co do długości firan i zasłon na nich powieszonych więc można się dowolnie bawić zestawianiem tych elementów o różnej długości. Należy tylko pamiętać żeby nie przekraczać obciążeń wagowych które zazwyczaj wynoszą 10kg na każdy 1 metr bieżący szyny.

Podsumowując – zrobienie stylowej aranżacji okna w nowoczesnych wnętrzach nie jest trudne i można ją spokojnie wykonać samodzielnie. Postawienie na sprawdzone, tradycyjne i proste rozwiązania da niesamowite efekty jeżeli przystosujemy do urządzanego przez nas wnętrza. Bardzo ciekawe efekty uzyskamy również dzięki zastosowaniu szyny karniszowej z osłoną.