Klasyczne karnisze ścienne coraz częściej zastępowane są karniszem sufitowym. Trend ten zauważalny jest nie tylko w aranżacjach pokoi hotelowych czy restauracji, coraz częściej stosowany jest również w domach czy mieszkaniach. Podstawową różnicą pomiędzy tymi karniszami jest miejsce zamontowania. Jak sama nazwa wskazuje, karnisz ścienny montowany jest na ścianie, zazwyczaj tuż nad górnym brzegiem otworu okiennego. Karnisz sufitowy natomiast jest przewiercony do sufitu.
Niewątpliwą przewagą zastosowania karnisza sufitowego jest jego ponadczasowość. Jak wiadomo, moda (również ta aranżacyjna) zmienia się dość dynamicznie. To, co dziś jest modne, za kilka lat okazuje się staroświeckie a nawet tandetne. Karnisz sufitowy jest na tyle dyskretny i niewidoczny, że nie wpływa na wygląd naszego pomieszczenia, nie narzuca konkretnego stylu oraz pozwala w pełni wyeksponować nasze ozdoby okienne.
Kolejnym atutem karnisza sufitowego jest to, że zasłony czy firany podwieszone bezpośrednio pod sufitem optycznie wydłużają nasze pomieszczenie. Jeśli połączymy to rozwiązanie z bardzo jasnym kolorem materiału użytego w zasłonach, zyskamy nie tylko wizualnie wyższe, ale i większe pomieszczenie.
I na koniec- karnisz sufitowy jest przede wszystkim funkcjonalny. Jego prosta budowa pozwala na zdecydowanie szybszą zmianę zasłon na nowe, a nie oszukujmy się – czynność ta nie należy do ulubionych obowiązków domowych

DIABEŁ TKWI W SZCZEGÓŁACH
Pamiętajmy o tym, że szyny karniszowe muszą być zamontowane bardzo solidnie! Wiele obecnie modnych zasłon jest wykonanych z bardzo grubego materiału o gęstym splocie, co przekłada się na dużą masę zwisającą z sufitu. Nie oznacza to jednak, że koniecznie musimy wzywać fachowca. Każdy, kto choć kilka razy miał do czynienia z wiertarką, poradzi sobie z zamontowaniem paru metalowych (lub z innego tworzywa) elementów.
Karnisz sufitowy/szyna karniszowa
Jeszcze wiele dobrego można by wspomnieć o zastosowaniu szyn karniszowych, jednak to wszystko nie będzie miało sensu, jeśli nie zadbamy o szczegóły, a dokładniej szczegóły wykończenia.
O ile same szyny są dość neutralne wizualnie, o tyle ich surowość nie koniecznie wpisuje się w estetykę każdego pomieszczenia. Na szczęście rynek oferuje wiele szybkich, prostych i efektownych rozwiązań:
*pierwszym z nich jest zastosowanie dedykowanych listew do zabudowy karnisza. Ich zamontowanie jest niezwykle łatwe i wręcz błyskawiczne. Nie wymagają dodatkowej obróbki czy malowania (co nie oznacza, że jest to zakazane). Listwa jest przytwierdzana do sufitu za pomocą kleju montażowego we właściwej odległości od szyn karniszowych (o tym w dalszej części materiału) , odpowiednio docięta na łączeniach i… to wszystko!
Warto zwrócić uwagę na listwę dostępną na stronie sklepu pod nazwą DLK1 FLOXXY. Wykonana z wysokiej jakości materiału Styrodur XPS (lekki ale i solidny), posiada specjalny kształt, który pozwala zamontować oświetlenie LED. Taśma LED znajduje się pomiędzy firaną/zasłoną a tyłem listwy. Listwa sama w sobie jest prosta, jej front lekko wygięty w łuk. Po zapaleniu światła daje bardzo interesujący efekt wizualny, który pasuje zarówno do aranżacji nowoczesnych jak i klasycznych. Oczywiście możliwość zastosowania oświetlenia jest dodatkowym atutem, jednak takie rozwiązanie nie jest wymagane… Listwa zamontowana bez taśmy LED będzie prezentować się równie dobrze! Więcej szczegółów o listwie znajduje się pod linkiem: https://www.dekorplanet.pl/listwy-oswietleniowe-karniszowe/10795-dlk1-floxxy-listwa-do-zabudowy-karnisza-oswietleniowa-led.html

maskownica karnisza DLK1

Kolejne rozwiązanie jest bardzo elastyczne i w dużej mierze zależy od naszych upodobań, zastosowanych materiałów oraz stylu wykończenia.
Mowa o sztukaterii sufitowej. Różnorodność zastosowanych zdobień, wysokości oraz szerokości listew przysufitowych daje nam duże pole do popisu. Podobnie, jak w przypadku typowych listew do zabudowy karnisza, montaż sztukaterii jest równie prosty i szybki, nie wymaga wiercenia. Decydując się na sztukaterię należy jednak zwrócić uwagę na pewien detal. Wybrana listwa powinna swoją górną krawędzią dość mocno przylegać do sufitu- tak, aby można było ją solidnie do niego przykleić. W takiej sytuacji wybór niektórych gzymsów, które mają specyficzny kształt, może okazać się mało solidnym i nietrwałym rozwiązaniem.

Wybierając odpowiedni wzór listwy, powinniśmy zwrócić uwagę na to, w jakim stylu wykończone jest nasze pomieszczenie. Oczywistym jest, że bogato zdobione i rozbudowane listwy nie będą współgrać z nowoczesnym designem i odwrotnie. Oczywiście w przypadku wątpliwości lub zwyczajnego braku wiedzy warto poprosić o pomoc doświadczonego pracownika sklepu  Pozostałe parametry przydadzą się podczas montowania listew.

ZAMÓWIENIE ZREALIZOWANE, CZAS NA MONTAŻ
Nadszedł ten moment, kiedy nieestetyczne surowe wykończenie zostanie przeniesione na wyżyny aranżacyjnego looku. Zanim jednak w pośpiechu chwycimy za narzędzia i z zapałem godnym Boba Budowniczego zaczniemy piłować i kleić, ustalmy kilka istotnych kwestii….
Na co zwrócić uwagę montując listwy maskujące:
Jaką szerokość ma nasza szyna karniszowa
Jeśli szyna, na której wiszą zasłony i/lub firany, zamontowana jest wyłącznie nad oknem i w jego najbliższym otoczeniu, możemy przykleić listwy w dwojaki sposób.
Listwę możemy pozostawić w jednej linii na całej szerokości ściany bądź możemy ją dociąć pod kątem prostym w odpowiednim miejscu za końcem szyny. Wybór zależy tylko i wyłącznie od naszych upodobań, nie wpływa zbytnio na styl.

Zapewni to swobodne układanie się i opadanie zasłon. Również, jeśli decydujemy się na zastosowanie oświetlenia LED, znacznie korzystniej wygląda ono, gdy zachowana jest odpowiednia przestrzeń.
W jakiej odległości znajdują się inne elementy wyposażenia, tj.: grzejniki, meble, inne stałe zabudowy.
Gdy wszystko jest już dobrze przemyślane, potrzebne nam będą:
– klej montażowy ( o wybór odpowiedniego kleju najlepiej jest poprosić pracownika sklepu, ponieważ może on różnić się w zależności od wybranego materiału)
– piła o bardzo drobnym uzębieniu
– drobnoziarnisty papier ścierny ( gradacja najlepiej powyżej 200)
– skrzynka uciskowa do docinania listew (drewniana lub plastikowa)
– miarka, ołówek
Oczywiście, jeśli posiadamy sprzęt bardziej profesjonalny i przede wszystkim potrafimy go właściwie i bezpiecznie obsłużyć, jak najbardziej możemy go wykorzystać.
Jeśli kompletnie nie odnajdujemy się w tego typu zadaniach, warto znaleźć fachowca, który zamontuje listwy za nas .

To, jak prawidłowo docinać listwy pod odpowiednim kątem, znajdziecie Państwo na profilu Dekorplanet na Facebooku. Nasz cudowny pan Marcin udzielił w filmie bardzo fachowego i rzetelnego objaśnienia. Warto zapoznać się z tym materiałem przed rozpoczęciem prac.

Trzymamy kciuki za wspaniałe rezultaty oraz życzymy udanej zabawy podczas ewentualnego samodzielnego montażu!! 
Pochwalcie się nam swoimi osiągnięciami na naszym profilu!!